VSync چیست و چه کاربردی دارد؟


اگر شما اهل گیمینگ و یا کار با نرم افزار های ۳ بعدی هستید،حتما با قابلیت VSync و یا vertical sync آشنا هستید. اما واقعا این قابلیت چیست و چه کاربردی دارد؟ فعال یا غیر فعال بودن آن چه تاثیری در روند بازی و یا کار با نرم افزار های ۳ بعدی دارد؟

در این مقاله برای پاسخ به این سوالات با شما همراه هستیم.

VSync چیست؟

روند پردازش پروسه های گرافیکی بر روی سیستم شما و رندرینگ کردن کارت گرافیک برای نمایش در مانیتور، اولین روند کار یک کارت گرافیک در کامپیوتر می باشد.

زمانی که پردازشگر گرافیکی (GPU) شما یک صحنه ۳D را برای شما رندر “render” می کند،تمامی فریم های تصویر باید یکی پس از دیگری پردازش شده و نمایش داده شوند.درجه ای که پردازشگر گرافیک فریم ها را پردازش می کند به اصطلاح frames per second و یا FPS گویند.

بیشتر بخوانید: Frame Rate چیست و چگونه کار می کند؟

در نتیجه هر چه تعداد فریم ها شما توسط پردازشگر گرافیکی بیشتر شود، شما با انیمیشن و یا گیمینگ روان تری رو به رو می شوید.

خب تا اینجا که همه چیز به خوبی در حال انجام است، اما VSync چه زمانی به کار می آید؟

مشکل زمانی شروع می شود که کارت گرافیک شما در تلاش برای نمایش تعداد بیشتر فریم بالاتر از حد پشتیبانی مانیتور کار کند.

به عنوان مثال تصور کنید یک مانیتور ۳۰Hz که قادر به نمایش ۳۰FPS می باشد،در حال اجرای یک بازی در حالت ۶۰FPS باشد!

در این حالت مانیتور در حال تقلا کردن برای نمایش دادن فریم های بیشتر از حد توان خود می باشد، و اینجاست که شما تصویر بریده بریده ای خواهید داشت.

اینجا زمانی است که قابلیت VSync به صحنه می آید. این قابلیت همواره در تلاش برای همگام سازی (Syncing) فریم های خروجی کارت گرافیک به مانیتور برای نمایش هر چه روان تر می باشد. روند کار VSync بدین شکل است که با buffer کردن فریم های انیمیشن و نمایش آنها به اندازه ای که مانیتور قادر به نمایش آنها باشد، نمایش روان و خوبی را برای کاربر به ارمغان می آورد.

نتیجه گیری

اگر شما در هنگام اجرای گیم خود همواره با مشکل تیکه تکیه شدن تصاویر رو به رو می شوید، قطعا با فعال کردن قابلیت VSync از درون تنظیمات بازی و یا از تنظیمات کارت گرافیکی خود به روند روان شدن نمایش انیمیشن های بازی و یا ابزار های ۳D خود کمک شایانی کرده اید.

VSync چیست؟

در مقابل زمانی نیز وجود دارد که شما سخت افزار ضعیف تری در مقابل بازی کامپیوتری خود دارید و با فعال کردن قابلیت VSync نه تنها کمکی به روان کردن گیم خود نکرده اید، در عین حال بازی شما در حالت لگ دار اجرا می شود.

لطفا در بخش نظرات تجربیات و پیشنهادات خود را در این مورد بیان کنید. با فراتیپس به روز باشید.

فیسبوک توییتر واتس اپ
 

2 دیدگاه در “VSync چیست و چه کاربردی دارد؟

مطالب خیلی مفیدی بود دست شما درد نکنه

ممنون .عالی کاملا مفید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.