Serverless Computing چیست ؟


رایانش بدون سرور

Serverless Computing یا رایانش بدون سرور در واقع یک مدل پردازش ابری است که در آن سرورها در یک سرویس ابری قرار دارند و به صورت داینامیک مدیریت تخصیص منابع را بر عهده دارند.

در عصر کنونی هر شخص،شرکت و یا سازمان نیاز به استفاده از یک وب سایت دارد، از طرفی میزبانی سرویس های وب دانش ،تخصص و پشتیبانی افراد متخصص را طلب می کند. پردازش بدون سرور در واقع استفاده از سرویس های وب ابری بدون استفاده از یک سرور به صورت سنتی و هدر دادن کلیه منابع سیستم می باشد.

مدیر یک وب سایت دیگر هیچ نگرانی در خصوص تنظیمات هاستینگ سایت، نگهداری، پشتیبانی و Up Time بودن سرور خود را نخواهد داشت.

نکته: لغت Serverless در واقع به معنای نبودن سرور تلقی نمی شود، بلکه به معنای این است که کاربر نیاز به تهیه سرور و مدیریت و نگهداری از آن را نخواهد داشت.

رایانش بدون سرور

شرکت های ارائه دهنده خدمات هاستینگ و میزبانی وب یک نمونه از استفاده Serverless Computing در فضای ابری بشمار می آیند.

در این جا ادمین شبکه به راحتی مدیریت منابع سرور ها را در دست گرفته و بنا به نیاز مشتری و Peak کاری سرور ها بهترین منابع ممکن در پردازش را به هر یک از مشتریان ارائه می کنند.

شرکت های ارائه کننده این خدمات با بهره گیری از فضای ابری و ایجاد یک ساختاری منظم از سرور ها، مدیریت منابع پردازشی هر سرور را تامین می کنند.

فواید Serverless Computing

رایانش بدون سرور Serverless Computing

اولین مزیت استفاده از Serverless Computing کاهش هزینه می باشد. در واقع شما نیاز به خرید یک سرور با قیمت چندین میلیون تومان نخواهید داشت. البته هزینه های برق و اینترنت و… را باید به این لیست اضافه کرد!

در واقع کاربران استفاده کننده از رایانش بدون سرور پولی را پرداخت می کنند که در طول ماه از آن سرویس بهره می برند. به طور مثال یک وب سایت با بازدید ماهیانه پایین نیازی به اجاره یک سرور فیزیکی با بیشترین امکانات ممکن را ندارد.

در اینجا کاربر می تواند فقط هزینه استفاده مشخص شده منابع تخصیص داده شده توسط شرکت ارائه کننده را پرداخت کند.

دومین مزیت، عدم نیاز کاربر به داشتن دانش مدیریت سرور و اعمال تنظیمات پیچیده آن می باشد. کاربر با پرداخت یک هزینه ماهیانه به راحتی از سرویس خود استفاده می کند.

معایب Serverless Computing

اولین عیب استفاده از Serverless Computing  کارایی آن می باشد. لزوما استفاده از Serverless Computing در همه موقعیت ها توصیه نمی شود. به عنوان مثال در برخی موارد لزوم استفاده از یک dedicated server سرور اختصاصی بسته به شرایط کاربر توصیه می شود.

محدودیت در ارائه منابع دومین عیب استفاده نکردن از این نوع سرویس می باشد. ماهیت اصلی Serverless Computing مدیریت بهینه منابع سرور می باشد، اما ممکن است شما نیاز ویژه به استفاده کردن از تمامی منابع در تمامی ساعات روز و بدون وقفه داشته باشید!

امیدواریم با این مقاله مطالب مفیدی را در خصوص پردازش بدون سرور بدست آورده باشید.

موفق و پیروز باشید.

وب سایت فراتیپس را دنبال کنید

فیسبوک توییتر واتس اپ
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.