۷ باور غلط درباره نگهداری از SSD


همانطور که کاربران کامپیوتر می دانند با ورود دستگاه های ذخیره سازی SSD سرعت نوشتن و خواندن اطلاعات بسیار زیاد شده است. همچنین یک SSD نسبت به هارد دیسک HDD از عمر و مقاومت بالاتری برخوردار می باشد.

از طرفی برخی باور های غلطی را نسبت به SSD ابراز می کنند. به عنوان مثال عده ای بر این باور هستند که نوشتن مکرر دیتا بر روی SSD از عمر و عملکرد آن می کاهد.

طی یک تحقیق به عمل آمده در این خصوص نتایج زیر بدست آمده است.

طی ۱۸ ماه تست نوشتن دیتا بر روی یکی از مدل های SSD شرکت سامسونگ و حجمی معادل ۷۰۰ ترابایت (معادل ۷۰۰۰۰۰ گیگابایت) تنها یک خطای کوچک رخ داده و دستگاه همواره با عملکرد بالا مشغول به کار کردن می باشد.

بیایید این مقدار را در دنیای واقعی مقایسه کنیم. فرض کنید شما هر روز مقدار ۱۰۰ گیگابایت بر روی SSD خود ذخیره سازی انجام می دهید، قریب به ۱۹ سال طول می کشد که به طور اتفاقی دستگاه SSD شما دچار یک خطای کوچک در ذخیره سازی شود!

۷ باور غلط درباره نگهداری از SSD

Set Your Power Plan to High Performance

تغییر دادن پروفایل Power Option از حالت پیش فرض ویندوز یعنی حالت “Balanced” به حالت “High Performance” هیچ کمکی به عملکرد و عمر SSD شما نمی کند.

Disable System Restore

غیر فعال کردن قابلیت System Restore ممکن است برای ذخیره فضای بیشتر در درایو شما موثر باشد، اما هیچ بهبودی در عمکرد و یا عمر SSD شما نخواهد داشت.

Turn Off the Page File

غیر فعال کردن قابلیت Page file علاوه بر ایجاد اختلال در برخی از نرم افزار ها، هیچ تاثیری در عملکرد SSD نمی گذارد. برخی بر این باورند که قابلیت Page file ویندوز به خاطر این که همواره در حال نوشتن دیتا در درایو شماست از عمر SSD کم می کند، که این مساله صحت ندارد.

Disable Hibernation

قابلیت جذاب Hibernation علاوه بر این که سرعت بالا آمدن ویندوز شما را افزایش می دهد،عملکردی بهتر را در SSD برای کاربر به ارمغان می آورد.بنابراین غیر فعال کردن آن عمری غیر منطقی است.

Disable Indexing or the Windows Search Service

غیر فعال کردن قابلیت Indexing برای عدم جستجو در فایل ها بخصوص وقتی که از SSD استفاده کنید در کاربری شما از ویندوز می کاهد. بنابراین با وجود استفاده از SSD غیر فعال کردن این قابلیت امری بیهوده می باشد.

Turn Off Windows Write-Cache Buffer Flushing

هیچ وقت این قابلیت را غیر فعال نکنید، زیرا منجر به از دست رفتن داده های خود می شوید! ممکن است با انجام این کار سرعت نوشتن بالا برورد ولی به قیمتاز دست دادن داده ها منجر می شود.

Disable Superfetch and Prefetch

این قابلیت معمولا در ویندوز های ۷,۸,۱۰ داری SSD غیر فعال است و خود ویندوز آن را مدیریت می کند.

امیدواریم در این مقاله اطلاعات خوبی را در خصوص بهینه سازی و عملکرد SSD بدست آورده باشید. با فراتیپس همراه باشید.

فیسبوک توییتر واتس اپ
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.