چرا پرینتر از مدل رنگ CMYK استفاده می کند؟


در عصر دیجیتال امروزی مانیتور ها از مدل رنگ RGB و پرینتر ها از مدل رنگ CMYK استفاده می کنند. هر یک از این مدل ها بر اساس تعداد رنگ و تداخل هر رنگ، تجربه متفاوتی از به نمایش در آوردن رنگ ها را برای بیننده عرضه می کنند.

تفاوت CMYK و RGB چیست؟

تفاوت CMYK و RGB چیست؟

مدل رنگ CMYK و RGB هر یک راه و روش متفاوتی برای نشان دادن تصاویر بوسیله ترکیب هر یک از رنگ ها در قالب استفاده از مدل های خاص استفاده می کنند.

درباره CMYK این را بدانید که کلمات برگرفته شده از cyan, magenta, yellow, key می باشد که در اینجا کلمه “key” همان black تعبیر می شود. درباره RGB کلمات برگرفته شده از red, green, blue می باشند.

هر دو مدل طیف وسیعی از رنگ ها را تشکیل می دهند، با این تفاوت که مدل رنگ CMYK جهت استفاده در پرینتر ها بهره برداری می شود، اما مدل رنگ RGB جهت استفاده در مانیتور،تلویزیون،پروژکتور و سایر نمایشگر ها استفاده می شوند.

مدل رنگ Subtractive و مدل رنگ Additive

مدل رنگ Subtractive و مدل رنگ Additive

CMYK با ساختن و میکس کردن رنگ ها از مدل Subtractive استفاده می کند. CMYK اگر چه قادر به ساخت طیف زیادی از انواع رنگ ها می باشد، اما همواره دایره رنگ هایی که در این مدل ساخته می شوند از مدل رنگ RGB کمتر است.

RGB با استفاده از ترکیب نور و تیره و روشن کردن رنگ ها از مدل Additive استفاده می کند. رنگ Additive در تمامی نمایشگر های که از ۳ رنگ اصلی: قرمز،آبی و سبز استفاده می کنند با استفاده از روشن،خاموش،کم نور و پر نور کردن رنگ ها در هر یک از پیکسل های یک نمایشگر، طیف عظیمی از رنگ را برای بیننده به نمایش در می آورد.

به عنوان مثال برای نمایش رنگ سیاه با خاموش کردن بخشی از پیکسل و یا کم نور کردن آن، مشکی را برای چشم شما به نماش در می آورد.

نتیجه گیری

بنابراین به این نتیجه خواهیم رسید که استفاده از مدل رنگ CMYK همواره برای چاپ رنگ بر روی کاغذ و هر چیز فیزیکی قابل چاپ استفاده می شود، در حالی که مدل رنگ RGB صرفا برای به نمایش در آوردن رنگ ها بر روی صفحه نمایشگر استفاده می شود.

ترکیب قرمز آبی و سبز بر روی کاغذ شما را محدود به استفاده از رنگ های تیره تر می کند در حالی که با استفاده از CMYK با ترکیب خاص و به موقع این کار در پرینتر، عملیات تیره و روشن تر شدن رنگ ها به راحتی انجام می شود.

با ما در وب سایت FaraTips همراه باشید.

بیشتر بخوانید:

معرفی انواع فرمت های تصاویر

فیسبوک توییتر واتس اپ
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.