معرفی انواع فرمت های فشرده سازی فایل


وقتی صحبت از فشرده سازی فایل می کنیم همیشه نام های WinRAR WinZIP ۷ZIP بر زبان می آید. این نرم افزارها به وسیله الگوریتم های خاص فایل های را به صورت پک شده و کوچک شده و در قالب یک فایل آرشیو می کنند. نحوه استفاده آسان و سازگاری آنها تقریبا در تمامی گجت های امروزی به چشم می خورد.

در این مقاله به بررسی هر یک از نرم افزار های فشرده سازی WinRAR,WinZIP,7ZIP پرداخته و انواع تست های فشرده سازی را برایتان تحلیل می کنیم.

نرم افزار WinZip

این نرم افزار در سال ۱۹۹۱ برای سیستم عامل OS/2 معرفی که بعدها برای سیستم عامل ویندوز نیز معرفی شد.  این نرم افزار اولین فشرده ساز فایل در ویندوز بشمار می آید. از انواع فرمت های فشرده سازی WinZIP می توان به zip. و zipx. اشاره کرد. این فرمت سازگاری بیشتری با تمامی ویندوز های مایکروسافت دارد. دانلود WinZIP

نرم افزار WinRAR

این نرم افزار از فرمت معروف RAR برای فشرده سازی فایل های حجیم استفاده می کند. در این فشرده سازی شما قابلیت استفاده از کمترین و یا بیشترین فشرده سازی را خواهید داشت. WinRAR در حال حاضر از ورژن ۵ فشرده سازی یعنی RAR5 برای فشرده سازی فایل ها در ویندوز استفاده می شود. دانلود WinRAR

نرم افزار 7Zip

بی شک ۷Zip بهترین نرم افزار فشرده سازی فایل در ویندوز بشمار می آید. این نرم افزار رایگان بر خلاف نسخه های پولی WinRAR و WinZIP از الگوریتم های فشرده سازی قوی تری استفاده می کند. الگوریتم معروف LZMA2 بی نظیرترین فشرده سازی را برای شما به ارمغان می آورد

دانلود ۷ZIP

تست فشرده سازی

معرفی انواع فرمت های فشرده سازی فایل 1

در تست های پیش رو ما بوسیله هر یک از نرم افزار های WinRAR و WinZIP و ۷ZIP در حالت تنظیمات پیش فرض و استفاده از فایل های تست Mp4 و ISO در سایز های یکسان تست های زیر را انجام داده ایم.

فایل غیر فشرده Mp4 به حجم ۱.۳GB

نتیجه فشرده سازی 

Zipx: ۷۴۴MB 43% compression

۷z: ۷۵۸MB 42% compression

rar4: ۷۸۰MB 40% compression

rar5: ۷۷۸MB 40% compression

Zip: ۸۵۵MB 34% compression

فایل ISO به حجم ۹.۳GB

نتیجه فشرده سازی

Zipx: ۵.۵۹GB 40% compression

۷z: ۵.۴۵GB 41% compression

RAR5: ۵.۸GB 38% compression

RAR4: ۶.۰۹۵GB 34% compression

Zip: ۶.۵۸GB 29% compression

نکته: در این تست از فرمت های فشرده سازی Zip و Zipx در WinZIP، از فرمت ۷z در نرم افزار ۷ZIP و از RAR4 و RAR5 در نرم افزار WinRAR استفاده شده است.

نتیجه گیری

همان طور که از نتیجه این تست ها هویداست فرمت های فشرده سازی ۷Zip و Zipx با غرور بیشترین فشرده سازی فایل ها را انجام داده اند.

هر چند که در برخی موارد استفاده از RAR5 برای فایل های حجیم و یا استفاده از Zipx در فشرده سازی فایل های Mp4 نقش پر رنگ تری از فشرده سازی را نمایان می کند.

امیدواریم در معرفی انواع فرمت های فشرده سازی فایل و تست های فشرده سازی مطالب خوبی را برای شما عرضه کرده باشیم.

فیسبوک توییتر واتس اپ
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.