تفاوت وای‌ فای ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز


اگر شما به دنبال خرید و یا جایگزین کردن مودم وای فای خود به علت افزایش تعداد کاربران و یا وسعت شبکه هستید، ممکن است به فکر خرید مودم وای فای ۲ یا ۳ باند با قدرت باشید.

در این مقاله راهنمای خرید سخت افزاری مودم وای فای با قابلیت باندهای ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز اطلاعات مفیدی را برای شما آماده کرده ایم.

تفاوت باند وای‌ فای ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز

فلسفه اعداد ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز به “باند” وای فای شما بر اساس سیگنال آن بر می گردد. و بیشترین تفاوت موجود، در سرعت انتقال امواج می باشد.

در ایده ال ترین موقعیت وای فای ۲.۴ گیگاهرتز سرعت بین ۴۵۰Mbps الی ۶۰۰Mbps را پوشش می دهد که البته به برند روتر وای فای بستگی دارد. در روتر وای فای ۵ گیگاهرتز سرعت چیزی حدود ۱۳۰۰Mbps می باشد.

شما باید به دو فاکتور مهم جهت استفاده از بیشترین سرعت وای فای در روتر وای فای ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز توجه داشته باشید.

  • استفاده از استاندارد مناسب وای فای ۸۰۲.۱۱x
  • شرایط ایده ال محیطی

۸۰۲.۱۱b) 2.4GHz WiFi)

 یکی از شلوغ ترین و پر استفاده ترین باند های امروزی باند ۲.۴ گیگاهرتز بشمار می آید. دلیل آن این است که تمامی گجت های دیجیتال امروزی از تلفن های همراه، تبلت و لپ تاپ گرفته تا تلفن های بی سیم، ریموت خودرو، ریموت درب گاراژ و… از باند ۲.۴ گیگاهرتز استفاده می کنند.

امواج در باند ۲.۴ گستردگی بالایی دارند به گونه ای که برای محیط های با پوشش دیوار، مشکل خاصی را برای کاربر و روتر وای فای ایجاد نمی کند.

اما در نظر داشته باشید که باند ۲.۴ به خاطر وجود تعداد بیشمار کاربر ازدحام بیشتری نسبت به باند ۵ گیگاهرتز دارد.

۸۰۲.۱۱a) 5GHz WiFi)

 باند وای فای ۵ گیگاهرتز باندی است که ازدحام کمتری نسبت به باند ۲.۴ گیگاهرتز برخوردار است، در نتیجه ارتباط پایداری را برای شما به ارمغان می آورد. همچنین در این باند می توان از سرعت بالاتری استفاده کرد.

در باند ۵ گیگاهرتز از امواج کوتاه تری استفاده شده است در نتیجه برای محیط های با پوشش محیطی مانند دیوار نفوذ کمتری نسبت به باند ۲.۴ دارد و ممکن است افت سرعت را به همراه داشته باشد.

بهترین نتیجه استفاده از باند ۵ گیگاهرتز در محیط های باز و مسافت زیاد می باشد. به عنوان مثال برای شبکه کردن بین دو منطقه با مسافت زیاد از این باند استفاده می شود.

روتر های وای فای با قابلیت ۲ باند و ۳ باند

خبر خوب این است که با ورود روترهای ۲ و ۳ آنتن مشکل برد مسافت و انتقال سیگنال ها در باند های ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز جبران شده است. شما با وجود این روتر ها مشکلاتی نظیر وجود دیوارهای زیاد و مساحت بالای محیط را نخواهید داشت.

انواع روتر های 2 باند

روتر وای فای ۲ باند انتخابی

این نوع روتر ها قابلیت انتخاب باند های ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز را دارند و کاربر می تواند فقط از یک باند در آن واحد استفاده کند.

روتر وای فای ۲ باند همزمان

یک روتر وای فای ۲ باند همزمان، قابلیت انتقال همزمان ۲.۴ و ۵ را همزمان خواهد داشت. شما قابلیت استفاده از ۲ شبکه مختلف وای فای با قابلیت انتخاب را خواهید داشت.

در برخی روتر ها همچنین با انتخاب یک SSID (نام شبکه وای فای) قابلیت استفاده از هر دو باند ۲.۴ و ۵ را خواهید داشت. این روترها این انتخاب را به کاربر می دهد که بر روی هر یک از باند های ۲.۴ و ۵ سویچ کنند.

روتر وای فای ۳ باند همزمان

امکان ارتباطات بین ۳ شبکه را به طور همزمان فراهم می کنند. بدین گونه که دو شبکه با قابلیت باند ۵ گیگاهرتز و یک شبکه باند ۲.۴ گیگاهرتز عملیاتی شود. در این نوع روترها امکان استفاده کاربران از باند های ۵ و ۲.۴ را با بالاترین سرعت ممکن داده شده است.خرید این نوع روتر ها برای استفاده از بالاترین سرعت و برد مسافت توصیه می شود.

نتیجه گیری

انتخاب این که شما باید از کدام باند وای فای استفاده کنید و یا مودم خود را به یک مودم جدیدتر با قابلیت ۲ یا ۳ باند بودن ارتقا بخشید نیازمند این است که نیارها خود را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال اگر در منزل خود از تداخل سیل عظیمی از امواج وایرلس در باند ۲.۴ کاهش افت سیگنال را مشاهده می کنید و هرگز نمی خواهید سرعت کمی داشته باشید، با خرید روتر وای فای (مودم وای فای) ۲ باند و یا ۳ باند کیفیت و سرعت شبکه وایرلس خانگی و یا دفتر کار خود را بهیود ببخشید.

البته به یاد داشته باشید که دستگاه های مورد استفاده شما در یک شبکه وایرلس خانگی می بایست از قابلیت کار بر روی باند ۵GHz برخوردار باشد.

امیدوارم با خواندن این مقاله نیاز خود نسبت به خرید و یا ارتقا دادن روتر وای فای را برآورده کرده باشد.

بیشتر بخوانید:

 چگونه بهترین کانال وای فای را پیدا کنیم؟

فیسبوک توییتر واتس اپ
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.