آموزش پاک کردن کش DNS در ویندوز ۷,۸,۱۰


مفهوم DNS به عبارت ساده روشی است که کامپیوتر و یا گجت متصل به اینترنت شما به وسیله آن روند ترجمه نام وب سایت به آدرس IP را برای اتصال شبکه ای میسر می سازند. به عنوان مثال هرگاه که شما نام وب سایت ای مانند FaraTips.com را در نوار بالای مرورگر خود تایپ می کنید دستگاه شما در پشت صحنه نام را به وسیله DNS سرور های موجود در شبکه محلی و یا در اینترنت جستجو کرده و آن را به IP Address تبدیل می کند. (توضیح خلاصه شده است)

روند تبدیل نام وب سایت گوگل به IP Address

google.com
————————————-
Record Name . . . . . : google.com
Record Type . . . . . : 1
Time To Live . . . . : 21
Data Length . . . . . : 4
A (Host) Record . . . : 172.217.6.174

از این رو ویندوز به خاطر تسریع در این روند همواره این ترجمه نام به IP Address را در مکانی به نام DNS Cache ذخیره می کند تا بدین وسیله سرعت شما در مرور وب سایت ها افزایش دهد. با این حال زمانی پیش می آید که شما مجبور می شوید که کش DNS ویندوز خود را پاک (Flush) کنید.

چه زمانی باید کش DNS را پاک کنیم؟

یک از دلایلی که شما مجبور به پاک کردن کش DNS خود هستید زمانی است که IP آدرس وب سایت مورد نظر شما به دلایلی تغییر کرده است ولی شما هنوز در سیستم خود از IP قدیمی آن وب سایت استفاده می کنید. در این حالت وب سایت مد نظر شما باز نخواهد شد و شما مجبور به پاک کردن کش DNS هستید.

دلیل دیگر پاک کردن کش DNS این است که ممکن است شما بخواهید رد پای وب سایت های که بازدید کرده اید را از روی کامپیوتر خود حذف کنید!

پاک کردن کش DNS در ویندوز ۷,۸,۱۰

برای این کار مراحل زیر را دنبال فرمایید.

  • ابتدا دکمه Win + R را فشار دهید.
  • سپس CMD را تایپ کرده و Enter را بزنید.
  • در آخر گزینه ipconfig /flushdns را تایپ کرده و Enter کنید.

تبریک! شما حافظه موقت (کش) DNS ویندوز ۷,۸,۱۰ را پاک کرده اید.

با ما در وب سایت FaraTips همراه باشید.

فیسبوک توییتر واتس اپ
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.